Skontaktuj się z nami! - [email protected]

Ranking Dieta Dash

1 miejsce: Catering

1 miejsce: Catering

Dieta Dash - zasady i efekty

Od jakiegoś czasu popularna jest dieta Dash, określana jako elastyczny oraz zrównoważony plan żywienia. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby stosować go bez przerwy. W pierwotnej formie dieta ta była przeznaczona dla osób chorujących na  nadciśnienie tętnicze, aczkolwiek coraz częściej stosują ją osoby zdrowe, którym zależy na tym, by po prostu czuć się dobrze oraz utrzymać prawidłową masę ciała. Profesjonalnie opracowana dieta dash ma silne działanie profilaktyczne i traktowana jest po prostu jako zdrowe odżywianie. Ten typ diety niskosodowej opiera się przede wszystkim na ograniczeniu spożywania soli na rzecz dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz produktów mlecznych mających niską zawartość tłuszczu. Elastyczna dieta jest chętnie wybierana przez różne osoby oraz mające dowolny wiek. Jedyne o czym muszą one pamiętać to o tym, aby poszczególne posiłki zapewniały zapotrzebowanie energetycznego dla organizmu. Takie założenia diety dash wpływają na jej popularność, podobnie jak to, że w trakcie jej stosowania nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń.

Dieta dash - zasady stosowania

Głównym założeniem diety dash jest ograniczenie spożywania soli i maksymalne przyjmowanie 2300 mg sodu w ciągu doby. U osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym jest to 1500 mg codziennie. Wybierając dieta dash catering ogranicza się także spożywanie tłuszczów nasyconych oraz cukru. Tłuste mięso, wyroby mleczne oraz napoje słodzone są wykluczone. Zalecane są natomiast duże ilości owoców i warzyw oraz spożywanie wyrobów pełnoziarnistych, będących cennym źródłem błonnika. Wyregulowane ciśnienie krwi pozwala też na dłużej utrzymać uczucie sytości. Starannie opracowana dieta dash pudełkowa źródła wapnia pozyskuje z niskotłuszczowych produktów mlecznych. Białko oferowane jest pod postacią chudego mięsa, ryb oraz roślin strączkowych. Dietetycy zalecają spożywanie od 4 do 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym warzyw powinno być więcej. Należy przyjmować również od 6 do 8 porcji produktów pełnoziarnistych, od 2 do 3 porcji niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz 1 lub 2 porcje chudego mięsa, drobiu bądź ryb. Można także spożywać od 4 do 5 porcji orzechów, nasion i roślin strączkowych w ciągu tygodnia.

Dieta dash - jakie produkty są dozwolone?

Wśród produktów dozwolonych dla osób stosujących dietę dash znaleźć można:

 • warzywa i owoce, 
 • mięso drobiowe,
 • niskotłuszczowe przetwory mleczne: kefir, jogurt naturalny,
 • pełnoziarniste pieczywo, ryże i kasze, 
 • ryby,
 • nasiona roślin strączkowych,
 • orzechy i migdały,
 • oleje roślinne. 

Potrawy skomponowane z takich produktów można przygotować samodzielnie, aczkolwiek dieta ta domaga się odpowiedniego przemyślenia, by jeść dania pełnowartościowe i korzystne dla zdrowia. Kiedy wobec tego dana osoba nie czuje się zbyt pewnie w przygotowaniu menu lub po prostu nie ma na to czasu, to dieta pudełkowa dash jest dla niej jak najlepszym rozwiązaniem. Eksperci żywieniowi zadbają o to, aby menu było dopasowane do kondycji zdrowotnej oraz do kubków smakowych klienta. Kiedy więc ktoś weźmie sobie do serca założenie pokonaj nadciśnienie dietą dash, to z pewnością nie pożałuje. Optymalnie catering dietetyczny uwzględni również dodawanie do potraw ziół korzystnie wpływających na procesy trawienia oraz na obniżenie ciśnienia krwi.

Dieta dash - jakie są efekty?

Jeśli dieta dash jest skomponowana umiejętnie to rzeczywiście stopniowo obniża ciśnienie krwi oraz odpowiada za obniżenie poziomu cholesterolu. Będąc zdecydowanym na catering dash można też o  siebie zadbać profilaktycznie, pod względem występowania: cukrzycy, niektórych nowotworów, chorób układu krwionośnego oraz nerek. Umiejętnie opracowana  dieta pudełkowa wpłynie także bardzo dobrze na samopoczucie.

Dieta dash jest także korzystna dla tych osób, które myślą o odchudzaniu, ponieważ w ich wypadku kluczowe będzie to, żeby zadbać zarówno o produkty wpływające na obniżenie wagi i zapewniające uczucie sytości. Jeśli dodatkowo skorzystają z opcji, jaką są kody rabatowe na catering dash, będą bardzo zadowolone z tego planu żywieniowego. Dietetyk, który opracowuje catering dietetyczny dash daje gwarancję, że będzie się otrzymywało zdrowe, smaczne oraz optymalnie zbilansowane kalorycznie potrawy. Będą one pomocne w zachowaniu prawidłowej wagi. Jeśli więc przegląda się ranking cateringów dash to na pewno większą uwagę powinno się zwrócić na opcje, które dają:

 • możliwość doboru produktów spożywczych z wszystkich grup,
 • swobodę żywieniową zamiast uciążliwych restrykcji,
 • zapewnienie o działaniu profilaktycznym w wypadku  chorób układu sercowo – naczyniowego oraz chorób metabolicznych.

Artykuł powstał podczas współpracy z dietetykiem klinicznym.