Skontaktuj się z nami! - [email protected]

Ranking Dieta niskowęglowodanowa

1 miejsce: Catering

1 miejsce: Catering

Dieta niskowęglowodanowa - zasady i efekty

Dieta niskowęglowodanowa, czyli inaczej dieta low carb, to styl żywieniowy, polegający na zmniejszeniu spożycia węglowodanów, przy jednoczesnym zwiększeniu podaży białka oraz tłuszczu. 

Osoby, które zdecydowane są na to, by wybrać taką dietę, mają kilka wariantów. Dostępne sa dla nich takie opcje jak:

  • dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów: od około 20 do 50 gramów na dzień albo mniej niż 10% energii z nich pochodzącej;
  • dieta o niskiej zawartości węglowodanów: poniżej 26% albo 130 gramów na dzień;
  • dieta o umiarkowanej zawartości węglowodanów: pomiędzy 26% a 45% energii wyjściowej.

Jako że węglowodany to jedna z trzech podstawowych grup składników odżywczych, to spełniają funkcję energetyczną. Spożywając je, zyskuje się siły do działania poprzez pobudzenie pracy mięśni podczas spożywania określonych dań.

Węglowodany dzieli się na: 

  • proste: szybko trawione i łatwo dostępne źródło energii – owoce oraz produkty powstałe na ich bazie;
  • złożone: zbudowane z dłuższych łańcuchów, znacznie wolniej trawione i dostarczające energii na dłuższy czas – mąki, kasze, pieczywo, ryż, makaron, płatki śniadaniowe;
  • błonnik pokarmowy normalizujący stężenie glukozy we krwi, ograniczający wchłanianie cholesterolu, usprawniający trawienie oraz poprawiający pracę jelit. 

Ważne jest to, aby dieta niskowęglowodanowa zapewniła dostęp do najważniejszych składników odżywczych. Dzięki temu osoby, które wybierają ten sposób odżywiania nie muszą obawiać się skutków ubocznych. Wśród wielu diet niskowęglowodanowych najchętniej wybierana jest dieta low carb, pozwalająca na większą swobodę w trakcie komponowania posiłków, w porównaniu z dietą ketogeniczną. 

Główne zasady diety low carb

Dieta niskowęglowodanowa jest szczególnie rekomendowana wśród sportowców, pacjentów z padaczką lekooporną oraz wśród osób zmagających się z zaburzeniami metabolizmu. Wyjątkowo starannie opracowana low carb dieta jest w stanie unormować procesy przemiany materii, z uwagi na to, że produkty niskowęglowodanowe stanowią bezpieczny dla organizmu sposób odżywiania. Dietetycy przestrzegają jednak przed zbyt długim stosowaniem takiej diety. Zalecają natomiast czas od 7 do 21 dni. Dobowa ilość kalorii w dieta nisko węglowodanowa powinna zmieścić się w przedziale od 1000 do 1300 kalorii. Kiedy zaś ktoś nie orientuje się, jak obliczyć kaloryczność lub ma obawy, że nie rozumie założeń diety low carb, to spersonalizowany catering dietetyczny jest tym, czego potrzebuje. W ten sposób dostaje pełnowartościowe, zdrowe oraz smaczne dania każdego dnia. 

Dieta niskowęglowodanowa - co jeść?

Właściwie poprowadzona niskowęglowodanowa dieta opiera się na: 

  • warzywach liściastych, szparagach, oliwkach, ogórkach, pomidorach, bakłażanach, cukinii, papryce, warzywach kapustnych, rzodkiewce;
  • malinach, jeżynach, rabarbarze, awokado;
  • wszystkich olejach, oliwie z oliwek, maśle;
  • nieprzetworzonych mięsach: drobiu, wołowinie, wieprzowinie, dziczyźnie;
  • wszystkich gatunkach ryb i owoców morza;
  • serach dojrzewających, serach pleśniowych, śmietanie, jajach;
  • orzechach włoskich, orzechach pekan, orzechach brazylijskich, orzechach arachidowych, nasionach chia, pestkach dyni, nasionach słonecznika. 

Jak więc można dostrzec, pomimo powszechnie panujących przekonań, dieta bezwęglowodanowa nie jest związana z wieloma wykluczeniami. Oferowana dla niego dieta pudełkowa spełni wszystkie oczekiwania i pozwoli uzyskać założone cele żywieniowe. 

Dieta niskowęglowodanowa - jakie są efekty?


Według ogólnych założeń dieta pudełkowa low carb jest bardzo pomocna, gdy komuś zależy na utracie wagi oraz zredukowaniu czynników ryzyka sercowo – naczyniowego. Dlatego uważa się ją za bezpieczniejszą dla organizmu niż dietę ketogeniczną. Niska zawartość węglowodanów odpowiada za zwiększenie wydatku energetycznego podczas odchudzania. Jest to istotne w przypadku osób zmagających się z otyłością. W ich przypadku dieta pudełkowa niskowęglowodanowa jest ważna także z uwagi na działanie profilaktyczne, gdy chodzi o  choroby układu krążenia. Decydując się na zniżki na catering można zyskać jeszcze więcej, pod względem stricte finansowym. W trakcie takiej diety należy jednak uważać, ponieważ mogą pojawić się niedobory witamin z grupy B oraz witamin antyoksydacyjnych, a także niedobory: potasu, wapnia, magnezu oraz flawnoidów.

Kiedy ktoś więc nie chce samodzielnie przygotowywać posiłków, albo znajduje się w grupie ryzyka, gdy chodzi o różne schorzenia, to catering dietetyczny low carb jest nie tylko wygodnym, ale też rozsądnym rozwiązaniem. Jedynie warto wiedzieć, że catering niskowęglowodanowy nie powinien być wybierany przez osoby mające: 

  • podwyższony cholesterol, 
  • miażdżycę, 
  • niewydolność nerek,
  • choroby wątroby. 

Kiedy natomiast nie ma takich wykluczeń, to nie pozostaje nic innego jak sprawdzić ranking cateringów i znaleźć dla siebie rozwiązanie pozwalające na wdrożenie diety niskowęglowodanowej. Wtedy bardziej kontroluje się nie tylko wagę, ale swój apetyt. Rzadziej też będzie odczuwać się zmęczenie i senność, a redukcja masy ciała będzie o wiele łatwiejsza do wprowadzenia. 

Artykuł powstał przy współpracy z dietetykiem klinicznym.