Zdrowy sposób odżywiania i regularna aktywność fizyczna to gwarancja prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Niektórzy zamawiając catering dietetyczny nawet nie wiedzą, które produkty są ważniejsze od innych i w jakich proporcjach powinno się spożywać je każdego dnia. Takie informacje prezentuje piramida żywieniowa 2024. Więcej na jej temat przeczytasz poniżej.
Co to piramida żywieniowa i na czym polega?
Piramida żywieniowa to obrazek, który przedstawia pewnego rodzaju piramidę obrazującą prawidłowy sposób odżywiania. Uwzględnia zasady układania codziennego jadłospisu. Została opracowana przez Instytut Żywności i Żywieni w Warszawie.
Piramida zdrowego żywienia tak naprawdę określa aktywności i żywność, czyli podstawy zdrowego stylu życia. Prawidłowy odczyt znajdujących się w niej informacji nie powinien nikomu stwarzać najmniejszego problemu. Im wyższy jest szczebel piramidy, tym ilość zalecanej żywności jest mniejsza. Na przykład porcja mięsa na talerzu powinna być mniejsza, niż porcja warzyw.
Trzeba mieć na uwadze, że piramida żywieniowa dla osób dorosłych różni się od tej dla seniorów, czy dzieci. Wynika to z zupełnie innego zapotrzebowania starszych czy młodych organizmów.
Jakie są zasady piramidy żywieniowej?
Produkty spożywcze, które znajdują się najniżej, powinny być spożywane w większych ilościach i częściej niż te, które znajdują się kilka poziomów wyżej. Takie zalecenia żywieniowe dotyczą osób zdrowych. Osoby z rozmaitymi schorzeniami zwykle potrzebują całkiem innego sposobu żywienia. Zupełnie inną piramidą żywieniową, przygotowując codzienne posiłki, będą sugerować się osoby starsze. Inna jest też piramida żywieniowa dla dzieci.
Piramida żywności nie uwzględnia słodyczy, soli, a także alkoholu. Są to produkty, które powinno się wyeliminować z codziennego jadłospisu. Ważne jest natomiast, aby pić dużą ilość wody, nawet 1,5 litra dziennie.
Jakie grupy produktów uwzględnia piramida żywieniowa?
Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej obejmuje zarówno sposób żywienia, jak i aktywności ruchowej. Sam dół piramidy przedstawia aktywność fizyczną, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej twórcy podają, że na ten cel trzeba poświęcać przynajmniej 30-45 minut.
Kolejny poziom, licząc od dołu, uwzględnia owoce i warzywa, które powinny stanowić połowę tego, co spożywa się w ciągu dnia. Porcja warzyw musi być jednak większa niż owoców. Ważne jest, aby spożywać od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia, w regularnych odstępach czasu.
Drugi poziom, jak podaje piramida zdrowia, prezentuje produkty zbożowe. Ważne w diecie są produkty pełnoziarniste, ponieważ są najzdrowsze ze wszystkich produktów zbożowych.
W dalszej kolejności w piramidzie występuje nabiał. Mogą to być dwie szklanki mleka. Można je jednak zastąpić jogurtem naturalnym albo kefirem.
Dalej w piramidzie znajduje się mięso. Czerwone mięso należy jeść sporadycznie. Poza tym należy wybierać chude mięsa. Dużo lepszą opcją są ryby, rośliny strączkowe oraz jaja.
Na samym szczycie piramidy znajdują się tłuszcze. Na pewno należy unikać tłuszczów zwierzęcych, a przynajmniej spożywać je w dużym ograniczeniu. Dużo lepsze i zdrowsze są tłuszcze roślinne, takie jak chociażby olej rzepakowy, czy oliwa z oliwek.
Co daje piramida żywieniowa?
Piramida zdrowego odżywiania podpowiada, w jaki sposób komponować codzienny jadłospis, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Każdy poziom przedstawia odpowiednie proporcje produktów spożywczych, których nie może brakować w diecie. I nie jest to tylko wymysł naszych ekspertów. O takim sposobie żywienia mówi się w wielu książkach, a także licznych badaniach. Stosując najnowsze wytyczne żywieniowe renomowanych organizacji zdrowotnych, została opracowana właśnie ta piramida.
Osoby, które żywią się według piramidy żywieniowej, nie narzekają też na zbędne kilogramy. Są zadowolone ze swojej wagi i sylwetki. Jeżeli piramida żywnościowa jest Ci obca i nie potrafisz się w niej odnaleźć, postaw na catering. Dieta pudełkowa to szybki i wygodny dostęp do prawidłowo zbilansowanych i zdrowych posiłków.