Skontaktuj się z nami! - [email protected]

Dieta DASH – czy naprawdę jest „dietą marzeń”?

Dieta DASH – czy naprawdę jest „dietą marzeń”?

Sposób żywienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze dobrana dieta zwiększa odporność organizmu, korzystnie wpływa na samopoczucie, a nawet skutecznie chroni przed wieloma chorobami. Nasuwa się więc pytanie: jak się odżywiać, aby czuć się dobrze? Poznaj dietę, która już od wielu lat jest nazywana jedną z najzdrowszych opcji.

Co oznacza DASH?

Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) została opracowana już pod koniec XX wieku. Z początku był to sposób żywienia dedykowany osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Przy pomocy tej diety chorzy mieli wspierać funkcjonowanie swojego układu krążenia, a nawet zapobiegać jego zaburzeniom. Z biegiem czasu dieta zyskiwała jednak coraz większy rozgłos, a jej leczniczy wpływ przekonywał do siebie nawet zupełnie zdrowe osoby.

Obecnie dieta DASH jest powszechnie stosowana nie tylko w gronie osób z problemami serca. Jak się okazuje, jest ona również zalecana osobom otyłym, cukrzykom oraz tym, u których występuje ryzyko pojawienia się tych schorzeń. DASH wpłynie również korzystnie na stan zdrowia seniorów. Niemniej jednak, z tego sposobu odżywiania korzystają też osoby młode, niezmagające się z żadnym schorzeniem.

Główne założenia diety

Dieta DASH opiera się na ograniczeniu ilości soli, tłuszczów oraz cukrów w codziennej diecie. Zakłada również eliminację żywności mocno przetworzonej (przekąsek, słodkich napojów, fast foodów, wędlin, sosów), czerwonego mięsa czy też słodyczy.

Codzienny jadłospis ma być natomiast bogaty w owoce, warzywa, ryby, drób oraz produkty pełnoziarniste. Co więcej, specjaliści od diety DASH sugerują zastąpienie tłuszczów zwierzęcych tymi roślinnymi, jak i eliminacje alkoholu oraz kawy. Mile widziane są również różnego rodzaju orzechy oraz rośliny strączkowe. Ważne jest też wybieranie zdrowszych zamienników. Osoby przechodzące na dietę DASH powinny wybierać ciemne pieczywo, chude twarogi oraz brązowy ryż.

O ile założeń wydaje się być dużo, o tyle przestrzeganie podstawowych zasad nie jest wcale trudne! Dieta DASH nie należy do restrykcyjnych, a zamiana niektórych artykułów spożywczych pozwoli Wam bez większych trudności wdrożyć zdrowe nawyki. Co ciekawe, efekty diety można zauważyć już po niedługim czasie. No właśnie – czego można oczekiwać o diecie DASH?

Efekty – na co wpłynie zmiana żywienia na DASH?

Jak już wspomnieliśmy, dieta DASH niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim można wymienić:

  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób, zarówno tych sercowych, jak i lipidowych.
  • Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu drugiego.
  • Poprawę samopoczucia
  • Poprawę zdrowia serca
  • Zapobieganie rozwojowi miażdżycy
  • Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi

Wiele osób zastanawia się jednak, czy na diecie DASH można zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jak jest naprawdę?

Czy dieta DASH odchudza?

Według pierwotnych założeń, dieta DASH nie miała służyć do odchudzania. Co za tym idzie, nie zakłada ona wprowadzania deficytu kalorycznego, a jedynie zastąpienie niektórych produktów spożywczych ich zdrowszymi zamiennikami. Niemniej jednak, u wielu osób decydujących się na wprowadzenie diety DASH obserwuje się spadek masy ciała. Jak to się dzieje?

Odstawienie fast foodów, słonych przekąsek, słodkich napojów oraz zastąpienie ich owocami i warzywami oznacza wprowadzenie zdrowych nawyków. Posiłki na diecie DASH są najczęściej zbilansowane i złożone z pełnowartościowych składników. Co za tym idzie, połączeniu z aktywnością fizyczną ubytek masy ciała jest jak najbardziej możliwy i zauważalny niesamowicie często!

Zdrowo i smacznie!

Posiłki na diecie DASH nie odbiegają znacząco od tych tradycyjnych. W szybki sposób jesteście w stanie skomponować zbilansowany posiłek, który nasyci i zapewni Wam dobre samopoczucie.

Podsumowując, dieta DASH jest zalecana przez większość specjalistów. Jeżeli szukacie sposobu na zdrowe odżywianie, który dodatkowo pomoże Wam pozbyć się zbędnych kilogramów – jest to niemal idealna opcja. Warto więc, niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia, pomyśleć o przyszłości i przejąć korzystne założenia już teraz!