Skontaktuj się z nami! - [email protected]

Niedobory składników odżywczych: Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić?

Niedobory składników odżywczych: Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić?

W obecnych czasach często uskarżamy się na brak czasu i stres związany ze szkołą czy pracą. Codzienne obowiązki wyciągają z nas energię oraz motywację do działania. W biegu zapominamy o sobie i o właściwym dbaniu o nasz organizm. Nie ulega wątpliwości, że nasze nawyki mogą rzutować na codzienny jadłospis. Czasami z braku alternatywy stawiamy na przetworzone produkty, gotowce z supermarketów czy fastfoody z sieciowych restauracji. Należy jednak bezwzględnie kontrolować ilość kalorii oraz jakość składników odżywczych przyjmowanych z pożywienia.

Niedobory stają się poważnym problemem na całym świecie. Jak objawia się brak kluczowych składników w naszym organizmie? Na co zwracać uwagę przygotowując posiłki? Czy da się szybko uzupełnić potrzebne witaminy i minerały?

Skutki ubogiej diety – początek niedoborów

Nieracjonalna, bardzo restrykcyjna i długotrwała dieta odchudzająca prowadzi do znacznego ubytku witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Z problemami tego typu często borykają się osoby, które zdecydowały się na posty owocowo-warzywne czy na dietę surową i wegańską. Słaba morfologia krwi pojawia się przy chorobach przewlekłych, zaburzeniach trawienia, a niekiedy jest też skutkiem przyjmowanych leków, które wpływają na wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Złe odżywianie często prowadzą do awitaminozy – zaburzeń związanych z brakiem jednej bądź wielu witamin w organizmie.
Niedobory dają o sobie znać bardzo szybko. Brak składników odżywczych powoduje spustoszenie w organizmie, które objawia się problemami z koncentracją, ogólnym osłabieniem, zawrotami i bólem głowy oraz łamliwością paznokci. Awitaminoza odbija się przy tym kondycji naszej skóry i włosów. Wiele nieleczonych chorób, które wynikają z niedoborów (np. anemia) prowadzi do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, zaburzeń pracy serca, a nawet do śmierci.

Niedobory witamin i składników odżywczych – recepta na ich eliminacje

Okazuje się, że niedobory są coraz poważniejszym problemem, który dotyka coraz młodsze osoby. Dietetycy i lekarze na całym świecie walczą ze skutkami złego stylu życia i ubogich diet. Jakich witamin i składników brakuje nam najczęściej i jak szybko je uzupełnić?

  • Wapń – co ciekawe, Polacy mają największe niedobory tego pierwiastka z całej Europy. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet. Osteoporoza w okresie menopauzalnym stanowi ogromny problem w kraju. Niski poziom wapnia skutkuje problemami z układem krwionośnym, bólami mięśniowymi i drętwieniem kończyn. Aby walczyć z tym niedoborem albo mu przeciwdziałać należy włączyć do diety nabiał; mleko, kefiry, maślanki czy sery. Roślinnymi alternatywami są tutaj orzechy, mleko migdałowe, mak, biała fasola i tofu.
  • Żelazo – bardzo ważny pierwiastek, którego niski poziom prowadzi do anemii. Jeżeli borykasz się z problemami z koncentracją, problemami ze snem, ogólnym osłabieniem, a Twoja skóra czy spojówki są nienaturalnie blade – warto wykonać badania laboratoryjne pod tym kątem. Produktami bogatymi w żelazo są buraki czerwone, podroby, czerwone mięso, owoce morza, szpinak czy żółtka jaj. Warto dodać, że przyswajanie tego pierwiastka jest o wiele lepsze w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C.
  • Witamina D – na niedobory witaminy D narażeni jesteśmy przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze niż w miesiącach wakacyjnych. Jej brak objawia się przewlekłym zmęczeniem, bólem kończyn i częstymi infekcjami. Najlepszym naturalnym źródłem witaminy D są ryby.
  • Magnez – chyba każdy chociaż raz spotkał się z reklamą preparatów magnezowych. Nic dziwnego, problemy wynikające z braku magnezu dotyczą nawet 50% populacji. Niedobór objawia się częstymi skurczami, drganiem powiek i ogólnym rozdrażnieniem. Główne pokarmowe źródła magnezu to pełne ziarna zbóż, zielone warzywa i czekolada.

Suplementacja w formie tabletek – czy warto?

Gotowe preparaty witaminowe są coraz częściej reklamowane w internecie. Ich producenci przekonują o zbawiennym wpływie sprzedawanych środków na organizm. Prawidłowo dobrane suplementy mogą pomóc nam szybko uzupełnić niedobory i wpłynąć na ogólną poprawę samopoczucia. Wiele z nich zawiera dodatkowo wyciągi ziołowe wspierające nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać, że zarówno makro, jak i mikroelementy są najlepiej przyswajane z pożywienia i to odpowiednio zbilansowana dieta powinna być ich źródłem.

Odpowiednio dopasowane środki apteczne stanowią dobre uzupełnienie zdrowej diety. Zaznaczamy, że bez przeprowadzonych wcześniej badan laboratoryjnych nie należy decydować się ich przyjmowanie. Nadgorliwość nie popłaca! Zbyt wysokie stężenia poszczególnych witamin prowadzą do wielu dolegliwości, a nawet do hiperwitaminozy.

Podsumowując…

Niedobry witamin i składników odżywczych to poważny problem cywilizacyjny, którego nie należy lekceważyć. Dbajmy o siebie i zwracajmy uwagę na wszelkie alarmujące sygnały. Starajmy się jeść dobrze zbilansowane, możliwie jak najmniej przetworzone produkty. Warto wybierać sezonowe owoce i warzywa, dbać o podaż białka, a w razie potrzeby zaopatrzyć się też w preparaty witaminowe.